Korszerű RFID riasztók a múzeumokban is
Az ultra magas rádiófrekvenciát alkalmazó RFID-technológia forradalmasította az áruvédelmet, azonban az innovatív RFID-megoldások számos más területen is sikeresen használhatók.
Lássuk, miért olyan népszerű ez a technológia a múzeumok esetében, és hogyan alkalmazható a műtárgyak védelme vagy éppen kiállítások rendezése során!
A láthatatlan RFID-védelem előnyei
Az RFID-riasztók különleges előnye, hogy szinte láthatatlanul, ráadásul a korábbi technológiáknál eredményesebben használhatók a termékvédelemben. Nem csak az egyes árucikkekre helyezett RFID-címkék olvadnak bele környezetükbe, de az őket monitorozó antennák is észrevétlenül telepíthetők. Egy-egy nagyobb terem mindössze néhány RFID-antennával lefedhető, így azok esztétikusan, a vásárlói élményt a lehető legkevésbé zavarva használhatók. A technológia sajátosságai miatt az RFID-címkék, antennák vagy olvasók ugyanakkor nem csupán a termékvédelemben, de a kulturális kincsek felügyeletében is óriási szerepet játszhatnak.
RFID riasztók a múzeumokban
Az RFID riasztók – éppen az antennák és az RFID-tagek láthatatlansága miatt – műemléki épületekben és múzeumokban is népszerű választást jelentenek. A technológia lehetővé teszi a műtárgyak valós időben való megfigyelését, így a biztonsági szolgálat azonnal intézkedhet, amennyiben illetéktelen mozgást tapasztal. A valós idejű követés lehetősége miatt az RFID-rendszerek ugyanakkor nem csupán a kiállított, de a raktáron lévő tárgyak esetén is nagy segítséget jelenthetnek. Amennyiben nagy mennyiségű műalkotásról van szó, az RFID-tagek megkönnyítik a leltározást, hiszen a tárgyakról készült adatbázisokban minden szükséges információ azonnal kikereshető.
Modern, interaktív kiállítások
Az RFID-technológia mindemellett számos kreatív módon is kiaknázható. A címkék intelligens kódja kézi RFID-olvasókkal is beolvashatók, így a kurátorok könnyen biztosíthatnak bővebb információt az egyes tárgyakról a látogatók számára. Legyen szó hang- vagy videoanyagról, esetleg gyerekek számára szóló játékos feladatokról, az egyes műtárgyakhoz rendelt információk sokszínűségének csak a képzelet szab határt.