Az RFID chipek és a miniatürizáció
Merjünk nagyot álmodni! ...de néha gondolkodjunk inkább egészen kicsiben. :)
Évezredeken át az emberek úgy gondolták, hogy ami szabad szemmel nem látható, az a természetfeletti világhoz tartozik. El lehet képzelni, mekkora meglepetés volt a 17. századi orvostudomány számára, amikor Anton van Leeuwenhoek németalföldi természettudós olyan üveglencséket kezdett csiszolni, amelyekkel láthatóvá váltak az emberi test szabad szemmel láthatatlan alkotóelemei: a vörösvérsejtek, az egysejtűek és baktériumok, vagy a vázizomrostok harántcsíkolata.
Ma már nem csupán megszoktuk a világunk parányi részleteit, de elő is tudjuk állítani őket. (Hol van már a több évtizedes vicc, amelynek csattanója szerint azért nem tört be a piacra a szovjet mikrochip, mert nem fért ki a gyárkapun…!)
RFID védelem méretkorlát nélkül
Termékvédelem területén már jó másfél évtizede jelen vannak a piacon olyan chipek, amelyek csupán mikroszkóppal láthatók. A csúcstartó sokáig egy 0,4×0,4 milliméteres modell volt, aztán a japán Hitachi cég dolgozott újabb és újabb, egyre kisebb RFID chipeken, készült már 0,15x0,15 mm-es változat is, a legújabb pedig egy 5 mikron vastagságú lapka, amely már egészen új felhasználási területet hódíthat meg, hiszen papírba – így például pénzbe – is beépíthető.
Sokan ugyanakkor szkeptikusak: szerintük egy hagyományos méretű chipben az RFID tag épp annyira használható a termékvédelem során, mint a legújabb, mikroszkopikus társaik. Az RFID védelem ráadásul már most is a leghatékonyabb rendszerek egyike, szinte nincs olyan igény, amit ne tudna kiszolgálni.
Termékvédelem az élet bármely területén
Akadhat egy felhasználási terület, amelyben a méret igenis számít: ez pedig nem más, mint a cikkünk bevezetőjében is írt egészségügy. 2021-ben, a koronavírus járvány idején jelent meg a világ legkisebb beültethető chipje, amelyet a Columbia Egyetem mérnökei fejlesztették ki, hogy segítségükkel valós időben monitorozhassák az emberi testhőmérsékletet. Ezeknek az apró, de a gyógyításban egyre fontosabb eszközöknek a nyilvántartása ugyancsak évről évre egyszerűbbé válhat RFID védelem segítségével.